ایزوگام و قیرگونی

ایزوگام و قیرگونی چیست چه کاربردی دارد؟

ایزوگام و قیرگونی یکی از قدیمی‌ترین مصالح عایق رطوبتی است که بیشتر برای سقف منازل و یا عایق‌ کاری کف استخر و پی ساختمان ها و… استفاده می‌شود این ماده بسیار خوب با مواد ساختمانی تطبیق‌پذیر است.

خاصیت انعطاف‌ پذیری و ضد آب بودن آن بسیار ارزشمند بوده و به همین دلیل می‌توان برای سطوح مختلفی به کاربرد، اگر دوست دارید که سقف منزلتان عمر طولانی داشته باشد و در برابر رطوبت و اشعه ماوراء بنفش حفظ گردد حتماً می‌بایست از قیر یا ایزوگام استفاده نمایید.

همچنین در ساختمان‌ها برای اینکه نم و رطوبت از کف حمام به طبقات پایینی نفوذ نکند کف آن را عایق قیرگونی می‌کنند که هم قیمت مناسبی دارد و هم عمر طولانی و نگه‌داری بسیار ساده و برای تعمیرات ساختمان نیز زیاد مورد استفاده قرار میگیرد.

برای استفاده از قیر باید دما را چیزی در حدود 70 درجه فارنهایت تنظیم کنید تا قیر به چسبندگی حد روانی دلخواهتان برسد اگر دما خیلی زیاد شود قیر بینهایت رقیق‌شده و نمی‌توانید کار را به‌ درستی پیش ببرید.

یک نکته تجربی: قبل از استفاده حدود یک ساعت قیر یا ایزوگام را مقابل آفتاب بگذارید تا در حین استفاده کارتان راحت‌تر شود زیرا آفتاب آن را نرم‌ تر کرده و لایه‌نازک تر می‌گردد که کار با آن آسان‌تر است.

ایزوگام

ایزوگام

مواد تشکیل دهند ایزوگام

از دولایه تشکیل‌شده که یک‌لایه از الیاف و یک‌لایه از جنس پلی‌استر و قیر است هنگامی‌که قیر و الیاف باهم ادغام می‌شوند باعث دوام بیشتر آن می‌گردد که با اضافه کردن کمی مواد لاستیکی انعطاف‌پذیری آن را بیشتر میکنند.

انواع ایزوگام

ایزوگام ها دارای دو نوع روکش‌دار و معمولی هستند که نوع روکش‌دار آن دارای روکش آلومینمی است که برای محافظت سقف از تابش مستقیم اشعه ماورا بنفش بسیار مناسب است.

توجه: حتماً در حین استفاده از قیر یا ایزوگام از ماسک مخصوص و دستکش استفاده نمایید زیرا هنگامی‌ که قیر را گرم می‌کنید گازهایی سمی از آن متصاعد می‌شوند که برای سلامتی انسان مضر است.

اگر شما فرد مبتدی هستید و آموزش‌های لازم در این زمینه را ندیده‌اید و تجربه‌ای در این زمینه ندارید از انجام ابن کار خودداری نمایید و کار را به افراد متخصص بسپارید.

ایزوگام در تهران

ایزوگام در تهران

چر ایزوگام بهتر از قیرگونی است؟

  • استفاده آسان
  • دارای پوشش بازتابنده نور آفتاب
  • مناسب برای سقف‌های صاف
  • عمر طولانی

مراحل قیرگونی

  1. یک ساعت قبل قیر یا ایزوگام را در معرض تابش آفتاب قرار دهید.
  2. سقف را جارو بزنید و آلودگی خاصی اگر بود آن را برطرف نمایید.
  3. مشعل و رولر خود را آماده کنید تا هم‌زمان که با مشعل حرارت می‌دهید رولر را نیز برای صاف کردن و چسباندن روی بام به کار ببرید.

با انواع ایزوگام بیشتر آشنا شوید:

ایزوگام پوششی برای عایق کردن پشت بام در مقابل رطوبت و آب حاصل از باران و برف است، به طور کلی مواد تشکیل دهنده ایزوگام عمدتا از قیر و الیاف مصنوعی است و عمر متوسط ایزوگام ها ۱۰ سال است.

از ویژگی ها و مزایای ایزوگام می توان به محافظت درمقابل رطوبت، سهولت در اجرا نسبت به عایق کاری های قدیمی، تردد آسان و جذب حرارت بالا اشاره کرد، اگر بخواهیم در مورد انواع ایزوگام صحبت کنیم، باید بگوییم ایزوگام ها براساس ماده اصلی تشکیل دهنده، لایه های به کار رفته در آن ها و روکش شان به دو گروه تقسیم می شوند

انواع ایزوگام بر اساس ماده ی اصلی تشکیل دهنده :

اگر بخواهیم در مورد انواع ایزوگام صحبت کنیم، باید بگوییم ایزوگام ها براساس ماده اصلی تشکیل دهنده، لایه های به کار رفته در آن ها و روکش شان به دو گروه تقسیم می شوند که ابتدا آن ها رابررسی می کنیم:

ایزوگام پلیمری:

ماده اصلی این نوع ایزوگام قیر خالص ۶۰ یا ۷۰ درصد است که در پالایشگاه از تقطیر نفت خام به دست می آید.

برای ساخت ایزوگام پلیمری از قیر خالص ۷۰-۶۰، پلی آستر، تیشو، لایه آلومینیم، فیلم پلی اتیلن ، پودر تالک، مواد APP، پوشال گونی پلاستیکی استفاده می شود به نحوی که تمام این مواد در دستگاه ساخت پلیمر میکس و پخته می شوند که حاصل آن مایع پلیمر یا اصطلاح عامیانه شیره ایزوگام است و این پلیمر در خط تولید تبدیل به ایزوگام می شود.

ایزوگام دمیده:

ماده اصلی این نوع ایزوگام قیر دمیده شده است که از دمیدن هوا به یک مازوت یا نفت کوره ای به دست می آید و به نسبت ایزوگام پلیمری کیفیت پایین تر وعمر کم تری دارد. قیر دمیده نسبت به قیر خالص درجه نفوذ کمتر، حساسیت کمتر نسبت به تغییرات دما و درجه نرمی بیشتری دارد و موارد استفاده آن در ساخت ورق های پوشش بام، باتری اتومبیل و اندود کاری است.

انواع ایزوگام بر اساس لایه های به کار رفته در آن ها :

ایزوگام تک لایه:

ایزوگام های تک لایه شامل پلی استر دوخته شده با ظرافت و انعطاف بالا است.

ایزوگام دو لایه:

ایزوگام دو لایه شامل تیشو و پلی استر با ضخامت و استحکام بسیار زیاد است.

انواع ایزوگام بر اساس روکش :

ایزوگام با روکش آلمینیومی:

بهترین نوع ایزوگام برای محل هایی با تابش آفتاب مستقیم (مثل پشت بام) ایزوگام با روکش آلمینومی است.

ایزوگام بدون روکش آلمینیومی:

این نوع ایزوگام یک نوعی عایق رطوبتی است که برای عایق کاری سرویس های بهداشتی، پی ها و… مورد استفاده قرار می گیرد.

الو لوله کش آماده انجام کلیه کارهای مربوط به عایق کاری ، ایزوگام و قیرگونی و همچنین سایر خدمات تعمیرات ساختمان مثل تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه بدون خرابی ، رفع نم ، لوله کشی و لوله بازکنی و… با شرایط ایده آل می باشد.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است