لوله کشی و لوله باز کنی

در این مقاله ما می خواهیم اهمیت لوله کشی و لوله بازکنی ساختمان و اینکه چرا مهم است که لوله کشی توسط افراد متخصص انجام شود؟!

لوله کشی آب ساختمان

امروزه لوله کشی آب ساختمان بدون توجه به تعداد آشپزخانه، سرویس بهداشتی و یا حمام در یک ساختمان، تمام سیستم های لوله کشی ساختمان در یکی از دو دسته اصلی قرار می گیرند یا برای آب مصرفی است یا فاضلاب ساختمان، زهکشی ها باید نزدیک به سیستم های دریچه آب باشند، زیرا هنگامی که سعی در رفع هرگونه مشکل دارید، حتماً منبع آب را خاموش کنید.

معمولا در اکثر نقاط جهان سیستم های مصرف آب و خروجی با هم کار می کنند تا عملکرد لوله کشی آب ساختمان شما به طور کارآمد ادامه یابد، اگر اولین صاحب خانه هستید، باید بدانید که چگونه این اجزاء در کنار هم قرار می گیرند تا ساختمان جدید شما به طور کارآمدبه مشکلی بر نخورد.

سیستم لوله کشی آب ساختمان شما از دو زیر سیستم جداگانه تشکیل شده است:

یکی از زیر سیستم ها آب شیرین را وارد می کند و دیگری فاضلاب را به بیرون می برد، آبی که وارد خانه شما می شود تحت فشار است، با فشار کافی وارد ساختمان می شود تا امکان داشته باشد در طبقه بالا، در گوشه و کنار یا هر جای دیگری که لازم باشد طی مسیر کند و با ورود آب به ساختمان، از یک کانتر عبور می کند که مقدار استفاده شده را ثبت می کند، دریچه اصلی قطع آب در لوله کشی آب ساختمان معمولاً نزدیک کانتر است، در مواقع اضطراری، بسیار مهم است که شما به سرعت شیر اصلی را ببندید، در غیر این صورت، هنگامی که یک لوله دچار ترکیدگی شد، ساختمان شما را به هیچ وجه دچار سیل نمی شود؟!

نشت یابی لوله با دستگاه

اگر حالت اضطراری در لوله کشی آب ساختمان محدود به یک سینک، وان یا توالت باشد با این وجود، ممکن است نیازی به قطع شیر اصلی نباشد زیرا امروزه اکثر فیکسچرها باید دارای شیرهای قطع انفرادی باشند.
آب از منبع اصلی بلافاصله برای نیازهای ساختمان به آب سرد آماده است، با این حال، تأمین آب گرم مرحله دیگری را می طلبد، یک لوله آب را از سیستم آب سرد به آبگرمکن یا پکیج ساختمان منتقل می کند، از آبگرمکن، یک خط مجزا آب گرم را به تمام لوازم جانبی و وسایل مورد نیاز منتقل می کند، یک ترموستات نیز در آبگرم کن با فعال کردن و خاموش کردن عناصر گرمایش دستگاه در صورت لزوم، دمای مورد نظر را حفظ می کند.

لوله کشی آب

یکی از نیازهای اولیه در لوله کشی آب ساختمان لوله است، لوله آب هر لوله ای است که برای انتقال آب آشامیدنی تصفیه شده به مصرف کنندگان طراحی شده است، انواع مختلفی که در لوله کشی آب به کار می روند، شامل لوله های اصلی با قطر بزرگ که آب شهرها را تأمین نموده، شاخه های کوچکتر که آب خیابان یا چند ساختمان را تأمین می کند و یا لوله هایی با قطر کوچک که در داخل ساختمانها به کار می روند، موادی که معمولاً برای ساخت لوله های آب مورد استفاده قرار می گیرند شامل چدن، پلی وینیل کلرید (PVC)، مس، فولاد یا بتن است.

مزایای لوله کشی آب :

 • آب را می توان با استفاده از گرانش و به هر جایی حمل کرد
 • کیفیت آب حفظ می شود

معایب لوله کشی آب

 • سرمایه گذاری اولیه بالا
 • بهره برداری و نگهداری گران قیمت (نیاز به سرمایه گذاری منظم برای حفظ زیرساخت ها)
 • خطر آلودگی مجدد آلودگی
 • خطر از بین رفتن آب از طریق نشت

لوله های آب در لوله کشی آب ساختمان می توانند از خطوط عظیم  تا قطر 3.65 متر تا لوله های کوچک 12.7 میلی متر که برای تغذیه یک ساختمان استفاده می شوند متغیر باشند.

موادی که معمولاً در ساخت لوله های آب مورد استفاده قرار می گیرند شامل پلی وینیل کلرید (PVC)، چدن، مس، فولاد و در سیستم های قدیمی تر بتن یا خشت پخته بوده است، برای پیوند لوله ها لوله کشی آب ساختمان به یکدیگر و تشکیل مسیرهای طولانی با فلنج متصل کننده ها، فشرده سازی یا اتصالات لحیم شده اقدام می گردد.

 لوله ها در چندین نوع و اندازه متفاوت هستند، می توان آنها را به سه دسته اصلی تقسیم کرد:

 • لوله های فلزی
 • لوله های سیمانی
 • لوله های پلاستیکی

از میان آن ها به طور خلاصه چند نکته درباره لوله های پلی و ینیل کلرید پلاستیکی که در لوله کشی آب ساختمان به کار می روند اشاره می شود، لوله های PVC بدون خوردگی، بسیار سبک بوده و در نتیجه حمل و نقل آن آسان است، در عین حال آنها دارای استحکام و عمری طولانی دارند که هزینه های نصب و حمل و نقل را کاهش می دهند، با این حال در صورت قرار گرفتن در زیر زمین در معرض آسیب فیزیکی هستند و در معرض نور ماوراء بنفش شکننده می شوند.

لوله کشی و لوله بازکنی

لوله کشی

لوله کشی آب

هزینه های نصب لوله کشی آب ساختمان، بخش عمده ای از کل هزینه های یک پروژه را تشکیل می دهد، تفاوت در هزینه انواع لوله، کل هزینه پروژه را تغییر نمی دهد، با این وجود عوامل زیر درباره هزینه های نصب و انتخاب لوله باید در نظر گرفته شود:

 • وزن لوله: لوله ای که سبک وزن داشته باشد می تواند راحت تر و سریع تر به کار آید.
 • سادگی مونتاژ: اتصالات تحت فشار قابل نصب بسیار سریع تر از اتصالات پیچ خوردگی است.
 • مقاومت لوله: اگر یک نوع لوله برای تحمل فشارهای خارجی به بستر مخصوصی نیاز داشته باشد در حالی که لوله دیگر چنین نیست، انتخاب می تواند هزینه های نصب را به میزان قابل توجهی تحت تأثیر قرار دهد. 

لوله های آب تقریباً در همه جا بخصوص برای توزیع آب آشامیدنی مورد نیاز است، مقاوم ترین و بادوام ترین نوع لوله های آب احتمالاً از سیمان ساخته شده است، به دلیل وزن سنگین، نصب آنها دشوار و گران است.

نصب و راه اندازی لوله های PVC در لوله کشی آب ساختمان آسان تر و بسیار سبک تر است ، بنابراین به ویژه برای مناطق دور افتاده که دسترسی به آنها دشوار است مناسب است.

لوله کشی در تهران

هر شرکتی مزیت ها و قابلیت هایی دارد که متفاوت از شرکت های رقیب است و لازم است که این قابلیت ها به نحوی به هر هر مجموعه ای که در حوزه لوله کشی آب ساختمان فعال است، می تواند با برپایی وب سایت و یا فروشگاه مجازی و دیگر رسانه های تبلیغاتی، خدمات خود را به اطلاع عموم برساند. لوله کشی در تهران نیز یکی از عمده فعالیت های یک موسسه فنی و خدماتی است که با توجه به گستردگی کلان شهر تهران می تواند بازدهی مالی بسیار مناسبی برای مجموعه تحت امر در بر داشته باشد، این موسسه با در اختیار داشتن گروهی از افراد متخصص و حرفه ای در 24 ساعت شبانه روز آمادگی خدمت رسانی به شهروندان تهرانی را دارد.

لوله کشی

برای شروع ساخت و ساز و احداث یک ساختمان جدید نیاز به طراحی و پیاده سازی چندین سیستم پیشرفته نیاز است که این کار ها توسط متخصص خودش انجام می شود، اهمیت حضور یک متخصص لوله کشی زمانی بیشتر مشخص میشود که در حال احداث یک پروژه عظیم و پیچیده باشید آن وقت است که حتی لوله کشی و لوله بازکنی در تهران نیز نقش مهمی در ایمنی و امنیت و قابلیت های ساختمان را دارد.

متخصص لوله کشی در تهران برای انتقال آب به منازل و کل ساختمان محاسبات سخت و پیچیده ای را انجام می دهد، اگر لوله کشی برای آب باشد متخصص باید جوری این کار را انجام دهد که آب به همه ی طبقات برسد، وگرنه ساختمان شما نیز مانند ساختمان هایی خواهد شد که اگرآب کمی افت فشار داشته باشد دیگر خبری از آب در لوله های منزلتان نیست.

حوزه ی کار یک متخصص لوله کش

آب شرب (آَشامیدنی همان آب لوله کشی منازل): آب یکی از ضروری ترین موارد برای هر ساختمان و هر فردی است پس یک لوله کش ماهر و متخصص وظیفه دارد سیستم آبرسانی ساختمان را به بهترین شکل ممکن طراحی کند تا مهمترین نیاز هر واحد تامین گردد.

یک لوله کش ماهر علاوه بر سیستم آبرسانی آشامیدنی، باید به لوله کشی سیستم های آبیاری و سیستم های آتش سوزی و سیستم های نظافت نیز توداشته و طرحی اصولی را پیاده سازی کند، که البته تخصص یک لوله کش ماهر اینجا مشخص میشود که در همه ی مراحل به اینکه سیستم جوری طراحی شود که در مصرف آب هم صرفه جویی شود.

یک لوله کش متخصص باید توجه داشته باشد که برای لوله کشی از لوله ها و متریالی با استاندارد بالا استفاده کند، جوری نباشد که لوله ها به زودی دچار پوسیدگی شکستگی و پس دادن رطوبت شوند و باعث ایجاد نم در ساختمان شود که باید سریعا برای رفع نم در تهران اقدام کنید.

لوله کشی فاضلاب و فاضلاب شهری:

یک لوله کش علاوه بر لوله کشی آب میتواند لوله کشی فاضلاب را نیز طراحی کند، لوله کشی فاضلاب از منزل تا آخرین نقطه (اتصال لوله کشی فاضلاب ساختمان به سیستم فاضلاب شهری یا همان اگو)

بهترین کیفیت لوله کشی:

یکی از مهمترین فاکتور لوله کشی کیفیت آن میباشد، توصیه میشود بخاطر جلوگیری از هزینه های اضافی در آینده تا حد امکان لوله کشی با کیفیت انجام دهید، این کیفیت شامل طول عمر لوله ها، سرعت فشار آب، در دسترس بودن لوله ها میباشد.

بهترین لوله کشی برای ساختمان در حال ساخت یا باز سازی ساختمان در زمینه کیفیت لوله کشی کلکتوری با لوله های لایه ایی زیر سقف است.

مهمترین مزیت این لوله کشی طول عمر لوله ها بالا میرود بخاطر اینکه فشار مصالح از روی لوله ها برداشته شده است وبه ندرت دچار نشتی وترکیدگی میشود.

در چه زمانی تجربه فرد لوله بازکن موثر است؟

از شغل های بسیار راحت ولی پیچیده حرفه لوله بازکنی می باشد که ظاهر کار راحت به نظر میرسد اما در باطن شغل سختیست، برای بهتر و تمییز تر انجام شدن کار حرفه ای بودن فرد لوله باز کن از اهمیت بالایی برخوردار است، زمانی که لوله های فاضلاب و حمام دچار گرفتگی شود گاهی با زدن فنر باز نمی شود.

بخاطر این است که فنر در موقع لوله باز کنی در مسیر مربوطه حرکت نکرده و به سمت دیگر لوله ها از قسمت زانویی چرخیده است در این زمان استفاده از فنر بلندتر هم هیچ تاثیری در رفع گرفتگی لوله ندارد.

در اینگونه موارد فقط تجربه ی فرد لوله بازکن مفید واقع می شود وسبب حرکت درست فنر با تخمین پیچیدگی لوله و در نهایت باز کردن لوله می شود، اگر گرفتگی در ساختمان در بالاترین طبقه و موتور خانه ساختمان به وجود آید بطور معمول فقط با تجربه ی افراد حرفه ای باز می شود.

اگر گرفتگی لوله 5 تا 10 متر باشد با نظر فرد لوله بازکن باید از دستگاه های با دو موتور و قدرتمند تر استفاده می شود، بعضی از دستگاه های بزرگتر برای لوله هایی با بیش از 30 متر حمل می شود.

چند راهکار مفیدوآسان برای لوله باز کردن چیست؟

داشتن جارو برقی خشک و تر ابزاری فوق العاده برای باز کردن فاضلاب است، با این وسیله میتوانید ابتدا دستگاه را روی مکش مایعات تنظیم کنید و مخرج آن را برای جلوگیری از کثیف کاری بپوشانید سپس دور تا دور لوله را خوب درز بندی کنید.

با روشن کردن جارو با قدرت بالا، دستگاه تمام محتویات که مسبب گرفتگی بود را به داخل کیسه می کشد، ممکن است این روش همیشه جواب ندهد ولی ارزش تست کردن را دارد.
یک راه ساده ی دیگر، کتری آب جوش تا جایی که ظرفیت دارد از آب جوش پر کنید، و طی دو یا سه مرحله به آرامی داخل لوله آب داغ بریزید و اجازه دهید چند ثانیه باشد و سری بعدی را تکرار کنید، این راه حل ساده ترین و سریع ترین راه حل برای باز کردن لوله است.

راه دیگر، اگر آب توالت شما مسدود شده می توانید با ریختن مقداری ماده ی شوینده در داخل ظرف کاسه به همراه مقداری آب جوشانده شود، این ماده مانند یک عمل روان کننده عمل می کند و پس مانده های داخل فاضلاب را تمییز کرده و بعد از این کار به مقدار کافی آب داغ به داخل راه آب ریخته تا راهش باز شود.

لوله کشی

لوله باز کنی

در اداامه ی مقاله لوله کشی و لوله بازکنی توضیحات مختصری را راجع به لوله بازکنی می دهیم و اینکه علت گرفتگی لول ها چیست و چطور میتوان گرفتگی لوله هارا رفع کرد؟

در مقاله قبلی اهمیت سپردن لوله کشی ساختمان خود را به یک فرد متخصص و ماهر توضیح دادیم، اگرکه لوله کشی ساختمان شما توسط افراد نا بلد و ناشی انجام شده باشد که هیچ آگاهی و تخصصی دراین زمینه ندارد، پس از گذشت مدت زمان نه چندان طولانی شاهد یکسری مشکلات خواهید بود از قبیل:

گرفتگی لوله، این اتفاق زمانی رخ می دهد که: لوله کشی ساختمانتان استاندارد نیست و سایز لوله های به کار رفته در ساختمان درست نیستند و در نتیجه لوله ها سریعا دچار گرفتگی می شوند و شما به فکر لوله بازکنی میفتید !

لوله بازکنی انواع و راه های مختلفی دارد که چند نوع را به مختصر توضیح می دهیم:

1- لوله باز کن دستی (تلمبه ای)

ساده ترین راه و وسیله ی لوله بازکنی همین لوله باز کن های دستی هستند که برای گرفتگی های سطحی و جزیی کاربرد دارند.

2- لوله بازکنی با مواد شیمیایی

یکسری مواد شیمیایی در بازار موجود است که اگراین هارا تهیه کرده و در لوله بریزید گرفتگی لوله ها رفع می شوند و البته باید توجه داشته باشید که این مواد زیاد هم برای لوله ها خوب نیستد و اگر مکرر از این ها استفاده کنید لوله ها دچار پوسیدگی می شوند و چند مدت دیگر باید برای رفع نم و رطوبت اقدامی بکنید، پس ازاین روش زیاد استفاده نکنید.

خطرات اسید برای لوله باز کردن:

اسید چیست؟ مواد شیمیایی است که با فرمول پیچده ی شیمیایی درست شده است که قدرت بالایی در حل کردن مواد زائد دارد.

گاهی افراد زمانیکه لوله فاضلاب یا سینک ظرفشویی میگیرد وسوسه میشوند که بجای استفاده از خدمات لوله باز کنی از اسید برای باز کردن لوله استفاده کنند، اگرچه ممکن است در بعضی مواقع باعث باز شدن گرفتگی لوله شود ولی خطراتی هم دارد ،که شاید مشکل آفرین باشد.

سولفوریک موجود در اسید برای انسان خطرناک و سمی است، وقتی که استفاده شود به پوست وچشم آسیب میرساند، همانطور قبلاً گفتیم این مواد به لوله ها ی ساختمان هم آسیب زیادی می رساند، هیچ ضمانتی برای باز شدن لوله ها وجود ندارد .

3- لوله باز کنی فشار هوا

اکثرا درجاهایی استفاده میشود که گرفتگی لوله ناشی از خاک باشد . این دستگاه هوای موجود در دستگاه را فشرده کرده و بافشار زیادی به درون لوله میفرستد و این گونه گرفتگی لوله رفع می شود.

4- لوله بازکنی با فنر

این وسیله از یک موتور و یک فنر تشکیل شده . فنر این وسیله وارد لوله شده و گرفتگی لوله را باز می کند. این فنر باید منعطف باشد تا بتواند با در خمیدگی های لوله حرکت کند .

در این روش دو مدل فنر داریم :

فنر دستی لوله بازکنی

فنر مخصوص لوله باز کنی

فنر لوله باز کنی با دستگاه لوله باز کنی :

این روش تضمینی برای گرفتگی لوله فاضلاب وتوالت میباشد، فنرها یی که مخصوص دستگاه لوله باز کنی می باشد از ویژگیهای خاصی برخوردار است، جنسشان از فولاد هست، علاوه بر انعطاف پذیری در مقابل فشار و کشش و ارتعاش دستگاه لوله باز کنی مقاومت بالایی دارند.

از دیگر ویژگی های فنر میتواند در لوله های بزرگ وپر پیچ وخم ارتعاش زیادی داشته باشد.

هر گونه گرفتگی را با سرفنرهای مخصوصی که دارند میتوان برطرف کرد پیشنهاد میدهیم با خدمات لوله کشی و لوله بازکنی الو لوله کش همراه باشید، ماه با بهترین کیفیت در خدمت شما هستیم.

به صورت مداوم مطلب لوله کشی و لوله بازکنی بروزرسانی خواهد شد…

4 دیدگاه

  • نویسنده
   سلام دوست عزیز دلایل ترکیدگی علتهای مختلفی دارد و به عواملی متفاوت بستگی دارد. شامل:فشار آب در سیستم لوله کشی ساختمان، جنس لوله کشی و نحوه ی لوله کشی است. در زمان قبل از لوله های فلزی که روکش داشته استفاده می شد، این روکش از واکنش های شیمیایی جلوگیری کرده و از پوسیدگی و ترکیدن لوله های آب آهنی ساختمان ها جلوگیری میکند، عمر مفید این لوله ها حدود 35 سال است. اگر ترکیدگی صورت نگیرد زمان بیشتری می توان استفاده کرد، این کار باید با رعایت استاندارد انجام شود، در زمینه ی مصرف آب شور استفاده از لوله های آهنی بهترین لوله کشی بعد از سیستم لوله کشی مسی می باشد. هزینه ی بالای لوله کشی هم از نظر جنس و اجرت از معایب آن می باشد، دلیل عمده ی نشتی لوله های آهنی رعایت نکردن در هنگام حمل و نقل لوله ها بوده است.
  • نویسنده
   سلام کاربر گرامی استخرهای خانگی معمولاً دارای نشتی هستند ولی ممکن است این مقدار نشتی بسیار سوزنی و کم باشد، سیستم لوله کشی آب استخر و آب شرب منزل با هم متفاوت می باشد، فشار آبی که در این لوله ها قرار میگیرد بسیار بیشتر در نظر گرفته می شود تا بتوان در مدت زمان خیلی کمتری استخر آبگیری شود. اگر متوجه شدید که به تازگی مبلغ آب پرداختی شما به طور چشم گیری رو به افزایش بوده امکان نشتی و ترکیدگی لوله های استخر پیش آمده است.ممکن است در ابتدا مقدار نشتی آب زیاد نباشد ولی به دلیل وجود فشار زیاد آب این میزان ترکیدگی لوله ها بیشتر خواهد شد.